Biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój rynku i technologii paneli PV, spadkiem cen, możliwością uzyskania dotacji, korzystnym rozwiązaniom prawnym (system prosumenta) – inwestycja we własną elektrownię słoneczną stała się niewątpliwie jedną z najlepszych inwestycji w dzisiejszych czasach.

Panele fotowoltaiczne zapewniają bezobsługową pracę przez ponad 25 – 30 lat. Większość producentów daje 25 letnią gwarancję na zachowanie około 80 – 85 % mocy. Szacuje się, że dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja z powodzeniem powinna pracować ponad 30 lat. Są to przewidywania producentów oraz ekspertów w tej dziedzinie, czy faktycznie tak będzie dowiemy się dopiero za kilka – kilkanaście lat, bowiem nie ma jeszcze dużej ilości dostępnych danych z długofalowych pracy instalacji.

Prześledźmy szacunkowe oszczędności na przykładzie gospodarstwa domowego, zużywającego około 9 000 – 10 000 kWh rocznie, jest to gospodarstwo które zużywa stosunkowo dużo energii, ogrzewane jest pompą ciepła. Moc instalacji PV dobiera się na podstawie rocznego zużycia energii, tak aby roczna produkcja równa była rocznemu zużyciu. W polskich warunkach nasłonecznienia szacuje się, że z 1 kW mocy zainstalowanej rocznie wyprodukuje się około 1 000 kWh energii elektrycznej. Dlatego dla powyższego przykładu dobierzemy instalację o mocy 10 kWp.

Koszt instalacji o mocy 10 kW to około 37 100 zł, Prześledźmy czas zwrotu inwestycji (bez żadnych dotacji)
Założenia:
Koszt instalacji z montażem – 37 100 zł (brutto, z 8 % VAT)
Cena 1 kWh energii elektrycznej – 0,55 zł
Roczny wzrost cen energii – 3 %
Współczynnik sprawności paneli po 25 latach – 83 %
Współczynnik zwrotu energii po rozliczeniu z zakładem energetycznym (system prosument – dystrybutor energii pobiera marżę w wysokości 20 % na dystrybucję) – 80 %
Roczna produkcja energii – 9 250 kWh

Z wykresu wynika, że zwrot inwestycji nastąpi po 7,6 latach.

Sprawdźmy o ile skróci się zwrot inwestycji gdy otrzymamy dotację z programu mój prąd oraz otrzymamy ulgę termomodernizacyjną (odpis kosztów inwestycji od PIT).
Dodatkowe założenia:
Dotacja z programu mój prąd – 5 000 zł
Odpis od podatku – 5 500 zł
Koszt instalacji po uwzględnieniu dotacji – 26 600 zł

Zwrot inwestycji skróci się do 5,8 lat. Po 10 latach taka instalacja zarobi dla nas około 20 000 zł, a po 25 latach całkowity zarobek to około 100 000 zł.

W przypadku gospodarstwa domowego, które zużywa mniej energii, tj. około 3 000 – 5 000 kWh, czyli takie które nie jest ogrzewane energią elektryczną, instalacja również zwróci się po 5 – 6 latach (wliczając dotacje). Po odliczeniu dotacji i ulgi podatkowej, na inwestycję będzie trzeba wydać 12 000 – 15 000 zł.
Taka elektrownia po 25 latach zarobi dla nas około 50 000 zł !

Pamiętajmy, że oprócz czystego zysku pieniężnego dokładamy własną cegiełkę do zmniejszania emisji dwutlenku węgla, a tym samym – ochronę naszej planety.
Instalacja paneli fotowoltaicznych – TO SIĘ OPŁACA !

Skontaktuj się z nami, wykonamy dla Ciebie bezpłatny audyt, kalkulację kosztów i zwrotu inwestycji. Jeśli się zdecydujesz – wykonamy profesjonalny montaż instalacji. Używamy tylko najlepsze komponenty od sprawdzonych producentów polskich i zagranicznych. Gwarantujemy jakość wykonania – udzielamy gwarancji na montaż oraz gwarancję na urządzenia.

Zapraszamy do kontaktu:
e-mail: biuro@energoinzynieria.pl
tel. 503 669 259

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *